Tanie rejsy rodzinne, stażowe, szkoleniowe | baltic-anchor.pl

Czy warto jeździć zimą na rejsy ?

To wcale nie jest łatwe pytanie i nie łatwo na nie odpowiedzieć.

Najczęściej żeglarze lato widzą jako czas na żeglarstwo a zimę jako czas śniegu nart i gór. I oczywiście tak jest, tylko ……

Najbardziej popularne rejsy są latem i niestety są też najbardziej drogie. Morze w tym czasie na naszej szerokości geograficznej jest w tym czasie najbardziej słoneczne, a w szczególności Bałtyk też najbardziej żeglarski.

Ale nie wszędzie tak jest jak na Bałtyku, choć nie jest to oczywiście akwen dla mało doświadczonych żeglarzy.

W Chorwacji, Grecji (gdzie pływa setki tysięcy polskich żeglarzy) latem połowę lub więcej czasu na jachcie spędzicie napędzając jacht silnikiem.  Inaczej nigdzie nie dopłyniecie. Jak ktoś chce orać morze to w tym czasie powinien płynąć na Bałtyk lub Morze północne. Jednak absolutnie nie są to rejsy dla niedoświadczonych żeglarzy. A w szczególności nie są to akwen na rejsy rodzinne.

Oczywiście adekwatnie góry zimą są śnieżne szlaki magiczne a stoki idealne dla nart.

Tylko że, w dokładnie tym samym czasie wszystkie te przyjemności są najdroższe i najbardziej uczęszczane. Do tego właśnie ogromna ilość ludzi powoduje, że te same sporty, na które miesiącami czekamy często przestają być przyjemne !

Wspominam jak sam jeździłem zimą na nartach w Białce Tatrzańskiej, godzinami marznąć pod wyciągami. I musicie mi wierzyć że to nie jest normalne i nie jest tak w Alpach czy nawet Tatrach słowackich. To w Tatrach nauczyłem się zjeżdżać poza stokiem, oczywiście nie planowałem tego. Po prostu miałem dosyć stania w kolejkach do wyciągów. Teraz na narty jeżdżą latem na lodowce lub na wysokości wiecznej zmarzliny, Jest taniej, nie ma ludzi i za te same ceny co w Tatrach jeżdżę w Alpach lub jeszcze bardziej egzotycznych górach Azji.

Jadąc na żagle jest podobnie. Chcąc zdobywać doświadczenie i uczyć się żeglarstwa,  warto żebyście przemyśleli zmianę planów na lato. Latem odpoczywajcie na jachcie a zimą się uczcie żeglarstwa.

Zimą rejsy są średnio o 40-50 % tańsze. Transport na rejs też jest średnio o 50% tańszy.  Podobnie tydzień na nartach latem będzie ciekawszy bardziej egzotyczny i nawet do 50% tańszy latem (oczywiście tam gdzie latem jest śnieg).

 

Jak to wygląda w cenach.

Latem umiarkowanie drogi rejs  w Chorwacji lub Grecji to 1200 – 1800 zł/osoba/tydzień, dojazd do Chorwacji to 700 zł do Grecji około 1000 zł.  Kasa rejsowa to 100-150 Euro za tydzień.

Podsumowując średnie ceny rejsów latem; rejs w Chorwacji  latem to = 2500 zł/osoba/tydzień, rejs w Grecji latem to 3100 zł/tydzień.

Jak będą wyglądać średnie ceny zimą (Afryce w Maroku, w Hiszpanii, Włoszech itd.). Rejs 790 zł, dojazd około 400 zł, kasa rejsowa 150 Euro.

Podsumowując średnio rejsy zimowe kosztuję  1800 zł/osoba/tydzień

Czyli zimą Oszczędzacie, za każdy tydzień rejsu  nawet  1500 zł

Ale jak będzie zimą na rejsie w Afrycie ?

Jak łatwo się domyśleć, podczas zimy i wiosny na akwenach otwartych w pobliżu Afryki jest wietrzenie, żeglarsko i na dodatek jest ciepło. Zimą nie ma tysięcy turystów, a żeglarstwo jest pouczające i to najlepsze miejsce na staż i doświadczenie.  Zimą poznacie i nauczycie się nie tylko żeglarstwa, ale też wytrwałości oraz żeglowania po wodach pięknych i wymagających. Zimą nad Oceanem pogoda jest podobna do polskiej wiosny.  Tylko przygoda na morzu i lądzie jest już z najwyższej półki dla żeglarzy i podróżników.

Dzięki zimowym rejsom nie tylko oszczędzicie ale też nauczycie się więcej niż latem.

Z całego serce bym sobie życzył żeby wszyscy sternicy w Chorwacji i Grecji posiadali doświadczenie zimowych rejsów na otwartych wodach. Niestety tak nie jest. Latem podczas załamania pogody ciągle  słyszymy o głupich wypadkach, stratach jachtów i nieszczęściach ! I najczęściej przyczyną tych wypadków jest brak obycia , bagatelizowanie pogody i brak doświadczenia są przyczyną głupich wypadków.

A doświadczenie na wodzie zdobywa się właśnie nie podczas rejsów po sezonowych, nie podczas rejsów po wakacyjnych.

Zimą na morzu dodatkowo nie męczycie się brakiem miejsc w portach, z brakiem miejsc w restauracjach, z tysiącami turystów. Zimą jest czas na naukę i doświadczenie. Dodatkowo temperatury oscylujące w nocy od 12 w dzień do 25 i wiatr wieje akurat żeby pływać pod żaglami.

Podsumowując ceny i cele dla żeglarzy.

Jak chcecie się rozwijać jako żeglarze;  latem pływajcie z rodzinami a zimą uczcie się żeby zacząć samodzielnie prowadzić bezpiecznie jacht w przyszłości. To najrozsądniejsza droga przyszłego Kapitana.

Jakie akweny wybierać, w jakiej kolejności i w jakim sezonie, napiszę już za tydzień.

Zapraszam do mojego następnego wpisu !

Kapitan Adam Jakubczak