Tanie rejsy rodzinne, stażowe, szkoleniowe | baltic-anchor.pl


Chorwacja bezpieczna i Chorwacja nieznana, czyli czy warto zejść z popularnych szlaków turystycznych?

Artykuł ukazał się w Gazecie Pomorskiej

https://plus.pomorska.pl/magazyn/a/chorwacja-bezpieczna-i-chorwacja-nieznana-czyli-jak-wybrac-podroz,13214486

 

Podróżowanie i żeglowanie w Chorwacji.

Chorwacja w tym roku znów ma szanse stać się europejskim rajem dla turystów. Dzięki swojej lokalizacji i bardzo dużej różnorodności atrakcji przyciąga już nie tylko bogatych i średnio zamożnych turystów. W wakacje 2018 roku Chorwacja planuje że odwiedzi ją ponad milion turystów, w tym jak co roku coraz liczniejsza, kilkuset tysięczna, grupa turystów z Polski. Dodatkowo kraje europejskie zgodnie wskazują Chorwacje jako najbezpieczniejszy kraj turystyczny. To naprawdę tylko niektóre z zalet wakacyjnej Chorwacji.

My razem z Córeczką żyjemy w podróży na pokładzie własnego jachtu od lat, a i tak właśnie tu w Chorwacji spędzamy cały okres wakacji. Jest to nasz świadomy wybór od wielu lat, mimo że co roku odwiedzamy z pokładu jachtu dziesiątki krain, setki portów i kilka kontynentów.

Chorwacja ma najwięcej różnorodnych atrakcji dla rodzin, z łatwo dostępnych kierunków turystycznych. Najważniejsze wszystkie jej atrakcje są za przystępną cenę. Możemy w niej spędzać urlop na morzu, w górach lub głębi lądu. Zwiedzając ten ciekawy różnorodny historycznie i przyrodniczo kraj możemy wybrać jako środek lokomocji równie dobrze jacht, samochód jak i rowery.

Sprawdziliśmy jak wygląda dojazd do Chorwacji, wypoczynek na lądzie i na morzu w liczbach i cenach.

 

Dojazd

Bardzo ważną zaletą Chorwacji jest jej bliska odległość, leży tylko 800 km od granic polski. Dojazd to niej to kilkanaście godzin podróży po dobrze przygotowanych autostradach . Możemy wybrać trochę tańszą lecz dłuższą drogę przez Słowację i Węgry lub szybką drogę przez Czechy Austrię, Słowenię. Na autostradach w 2018 roku zapłacimy odpowiednio za winiety 10 dniowe; 12,5 Euro w Czechach, 9 Euro w Austrii, 10 Euro w Słowacji, 5950 Ft (czyli ok. 19 Euro) na Węgrzech, 15 Euro w Słowenii (winieta tygodniowa). Autostrady  Chorwacji są w cenach podobnych do polskich, a opłatę zapłacimy na bramkach autostrad. Ponieważ do Chorwacji nie obowiązują polaków wizy, podróż jest bez odpraw granicznych aż do Słowenii i Chorwacji gdzie zostaną sprawdzone na granicy nasze dowody lub paszporty. Paszporty nie są konieczne i wystarczy zupełnie ważny Dowód Osobisty (dotyczy to też dzieci)

Niestety wybór drogi lotniczej  do Chorwacji jest kosztowny, cena lotu w jedną stronę wynosi około 300 do 700 zł za osobę osoba. Przy kilku osobach to już znaczący koszt.

 

Gwarancja słonecznej pogody

Chorwacja jest nie tylko blisko polski, ale obfituje też w atrakcje na wodzie i lądzie. Ciekawostką w skali całego świata, jest geograficzne położenie, najczęściej wybieranej przez turystów części Chorwacji, Dalmacji. Jest położona w całości nad morzem, za mającymi ponad 700 km Górami Dynarskimi. One doskonale izolują ją od złej pogody z północnego wschodu. Występujący tylko na morzy Adriatyckim wiatr Bora, jest spowodowany długotrwałym zatrzymaniem niżów na Górach Dynarskich. Jest zjawiskiem przewidywalnym i krótkotrwałym. W jego konsekwencji wiatry i chmury w Chorwacji występują w wakacje sporadycznie i trwają bardzo krótko. Wyjątkowe położenie Dalmacji daje zatem prawie 100% gwarancję dobrej słonecznej pogody. W wakacje średnia ilość godzin słonecznych w dzień to 11 h. (niemalże każdy dzień jest cały słoneczny), średnia temperatura w dzień to 30 stopni, w nocy ponad 20 stopni. Temperatura wody oscyluje od 20 do 25 stopni, natomiast przejrzystość wody dochodzi do 8-10 metrów.

Linia brzegowa Chorwacji to ponad 6200 km, i jest dłuższa od Francji i Hiszpanii uważanych za mających największy dostęp do mórz. W Chorwacji jest ponad 1300 wysp, w tym tylko 47 to wyspy zamieszkałe a ponad 550 to wyspy bezludne. Bardzo łatwo odnaleźć miejsca spokojne bez setek turystów, za to w pobliżu promów, sklepów i baz turystycznych. Chorwacja bardzo inwestuje dysponując już prawie największą europie bazą i zapleczem turystycznym w Europie.

 

Wakacje na wodzie czy na lądzie

Wybór sposobu i miejsca urlopy w Chorwacji nie jest łatwy. Tysiące prywatnych apartamentów i kwater kontra tysiące jachtów i największa baza portów w Europie.

Pierwsze spotkanie z Chorwacją dla większości jest z lądu. Kwatery w cenie do kilkuset do kilku tysięcy Kun tygodniowo, są różnorodne i oferują często w dodatkowe atrakcje poza noclegiem i dostępem do morza (jedna kuna to w zależności od kursów około 0,6 zł). Mimo że domy i kwatery są coraz częściej wyposażone w kuchnie oraz małe baseny, to dodatkowe jednodniowe wycieczki i jedzenie są bardzo kosztowne. Wycieczki jednodniowe są od 30 do 80 Euro/osoba. Jednodniowe wynajęcie małej kilku osobowej motorówki to już od 80 do 150 Euro plus paliwo.

Warto wybierając się do Chorwacji pamiętać że tani nocleg może okazać się drogimi atrakcjami dodatkowymi. Szczególnie podczas wyjazdów rodzinnych.

Dość szybko każdy w Chorwacji zauważy że 80% turystów koncentruje się na linii brzegowej lądu, a dojazd na wyspy z lądu jest kosztowny lub ograniczony do miejscowego przewoźnika morskiego Jadrolini.

Zatem powracający turyści w Chorwacji coraz częściej wybierają pobyt na morzu lub daleko od linii brzegowej. A wybór jest duży. Cena tygodniowych rejsów na morzu z polskim organizatorem zaczyna się już od 1200 zł dla osoby dorosłej, a dodatkowa opłata tzw. „Kasa rejsowa” za pobyt w portach, całe jedzenie na jachcie to ok. 650 zł tygodniowo osoba. To właśnie relatywnie niska cena, dzięki stałemu pobytowi na morzu, zmienności wysp, portów, bezludnych zatoczek i innych niedostępnych z lądu atrakcji, staję się dla wielu bardziej interesująca niż pobyt na lądzie. Morze i żeglowanie to też setki nowych umiejętności i atrakcji dla dzieci, które nadzwyczaj dobrze bawią się na wodzie odnawiając relacje z rodzicami. Morze Adriatyckie jest spokojne i nie występują na nim praktycznie fale. Jest najlepszym miejsce w Europie gdzie warto spróbować przygody z żaglami i morzem.

Coraz częściej poza rejsami spotykamy się z firmami, które oferują dodatkowo zwiedzanie zabytków historycznych i przyrodniczych z pokładu jachtów i statków. Są to najczęściej atrakcje w cenie rejsu. Dodatkowo popularne staje się zwiedzanie wysp na rowerach oraz podczas biegania. Jachty lub statki pozostawiają chętnych na jednym krańcu wyspy by po wyznaczonym czasie odebrać załogę po przygodzie w innej jej części. Podobnie jak rejsy z wyprawą rowerową, szkolenia nurkowe i wyprawy kajakowe są już bardziej kosztowne i ceny kształtują się od 2100 do 3500 zł od osoby.

Zatem zanim zdecydujecie, zastanówcie się czy wystarczy Wam odpoczynek, plaże i słońce. Jeśli nie, decyzję najlepiej podjąć długo przed sezonem, kiedy ceny są dostępne. Niestety w Chorwacji na profesjonalne jachty już nie można się zamustrować na miejscu. A przygód godnych uwagi nie znajdziemy we wszystkich biurach turystycznych, szczególnie nie na miejscu.

Warto sie wcześniej przygotować.

 

Autor. Kapitanowie Adam i Edyta Jakubczak z córeczką Kalinką

 

Artykuł ukazał się w Gazecie Pomorskiej

https://plus.pomorska.pl/magazyn/a/chorwacja-bezpieczna-i-chorwacja-nieznana-czyli-jak-wybrac-podroz,13214486